top of page

Fotograf na ślub - jak go wybrać? Kilka słów o fotografii ślubnej w Warszawie.

Nowy rok jak zwykle obfituje w postanowienia. w tym roku postawiłam sobie kilka celów związanych z moją pracą. Przede wszystkim bardziej uporządkować swój tryb pracy przed komputerem, ale także mieć większy kontakt z osobami, które mnie obserwują i "ogarnąć" wreszcie instagrama! :) Dodałam już kilka stories, które dość spontanicznie stworzyłam. Są przede wszystkim o kontakcie para młoda - fotograf ślubny i jak tego fotografa ślubnego wybrać.

Zbiorę tutaj dla Was kilka najważniejszych punktów, o których wspomniałam i dodam parę słów, na które zabrakło mi czasu w relacji na żywo.


Fotograf na ślub Warszawa
Fotograf ślubny Warszawa - zdjęcie grupowe

JAK WYBRAĆ FOTOGRAFA ŚLUBNEGO - NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?


1. Portfolio

Zawsze zajrzyjcie do portfolio fotografa - przejrzyjcie nie tylko kilka ostatnich postów na facebooku, ale popatrzcie nieco dalej. Sprawdźcie czy styl z poprzedniego sezonu jest taki jak z ostatniego, czy może pod wpływem jakichś warsztatów wszystko się zmieniło? (jeśli tak, to niestety nie wiadomo czego można spodziewać się w kolejnych latach).


2. Pełny materiał ze ślubu

Koniecznie poproście o możliwość obejrzenia pełnego materiału z jakiegoś ślubu. Może to być przesłanie dostępu do galerii lub pokazanie takiego materiału na spotkaniu. Obie drogi są dobre, a chodzi przede wszystkim o to, by zweryfikować kilka spraw:

-czy cały materiał jest ciekawy?

-czy zdjęcia się nie powtarzają po kilkanaście razy i w ten sposób tworzy się "objętość" materiału?

-czy wszystkie zdjęcia są po obróbce?

-czy historia jest ułożona chronologicznie i interesująco?

-czy materiał jest spójny czy każde zdjęcie obrobione "od czapy"?

-CZY TEN FOTOGRAF FAKTYCZNIE WYKONAŁ ZDJĘCIA ZE SWOJEGO FANPAGE'A?

W dobie powszechnego dostępu do internetu pojawiają się także "wyłudzenia na fotografa". Zdarza się, że mierni fotografowie nie mający własnych dobrych prac "wspomagają" swoje portfolio ujęciami "zapożyczonymi" z internetu. Oczywiście jest to zwykła kradzież, a w podobny sposób działają oszuści, którzy w ogóle fotografami nie są, a chcą jedynie dostać zadatki i zniknąć. Nie chodzi mi o to, by Was straszyć, czy źle nastawiać w stosunku do fotografów ślubnych, ale ten prosty zabieg - obejrzenie całego materiału ślubnego - w dużej mierze niweluje możliwość wprowadzenia Was w błąd co do autora zdjęć, które widzicie w internecie.Poproście też o możliwość obejrzenia materiału z ceremonii takiego typu jak Wasza. Jeśli macie ślub w małym ciemnym kościele, oglądanie zdjęć z pięknej ceremonii w plenerze może być miłym dodatkiem, ale nie koniecznie odpowie Wam na pytanie "jak mogą wyglądać nasze zdjęcia?". Pamiętajcie - po profesjonaliście zawsze możecie się spodziewać pięknych zdjęć, ale nigdy nie zapominajcie o warunkach, jakie zapewnicie fotografowi, bo one zawsze wpływają na efekt końcowy.


3.Doświadczenie

Nie uważam, że dobry fotograf ślubny musi być na rynku od 10 lat (wielu będących na rynku od dawna zatrzymało się też dawno i nie rozwijają się ani odrobinę od dekady lub więcej). Jednak fotograf powinien mieć doświadczenie. Po co? Żeby wiedzieć jak zachować się w sytuacjach nieprzewidzianych. Oczywiście wszyscy wolelibyśmy, aby na naszych ślubach sytuacji nieprzewidzianych w ogóle nie było. Jednak nie wszystko da się zaplanować i czasem trzeba w bardzo krótkim czasie podjąć decyzje, które wpłyną na Waszą pamiątkę.

Podczas przysięgi jest niewiele czasu - wszystko trwa kilka minut, a przecież chcemy mieć i portret i szerszy plan i rzut oka na dłonie. Zdarzy się filmowiec (albo trzech na raz), który skutecznie utrudni wykonanie zdjęć i trzeba szybko zadziałać, by wilk był syty i owca cała (bo wtargnięcie przed obiektyw kamery nie usatysfakcjonuje pary młodej). Czasem wasz wujek ni stąd ni zowąd pojawi się na ołtarzu i z grymasem na twarzy będzie próbował złapać własne ujęcia Waszych ważnych chwil. A może (idąc o krok dalej) potrzebna będzie taka zwykła, ludzka pomoc przy wpinaniu welonu, naprawieniu fryzury czy założeniu spinek do mankietów? Dobrze mieć kogoś, kto już kilka ślubów widział. Bo Wy - Para Młoda - macie prawo być w tym temacie trochę zieloni! :) Przecież ślub bierze się raz, prawda?


Fotograf ślubny Warszawa
Fotografia ślubna Warszawa - sypanie ryżem przed kościołem

4.Kurs liturgiczny

Jeśli planujecie ślub kościelny, pamiętajcie, że Wasz fotograf powinien wylegitymować się dokumentem potwierdzającym ukończenie kursu liturgicznego. W zależności od parafii może to być legitymacja czy zaświadczenie (jednorazowo wydane lub odnawiane co kilka lat). Po co? Zasadniczo każdy, kto trochę ślubów sfotografował wie jak się zachować. Jednak ksiądz, który celebrować będzie Waszą ceremonię ma zawsze prawo zażyczyć sobie takiego dokumentu do wglądu. Jego prawo, a nasz obowiązek. W końcu żadna para młoda nie chce, by ich fotograf został wyrzucony w środku mszy przez niezadowolonego kapłana napominającego z ambony o nieprzeszkadzanie w liturgii (lub co gorsza - nie dopuszczony do pracy w świątyni). Oczywiście - takie sytuacje to ekstremum, jednak "przezorny zawsze ubezpieczony" - lepiej mieć niż nie mieć.


5.Backup

Możecie zapytać czy fotograf ma backup. To znaczy czy pracuje na jednym aparacie czy ma ich ze sobą w dniu ślubu więcej? Czy materiał zapisuje na jednej karcie czy może dwóch? Czy archiwizuje go na jednym dysku czy w kilku miejscach? Jak długo po ślubie przechowuje pliki? Takie rzeczy warto wiedzieć, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.


Fotograf na ślub kościelny Warszawa
Fotograf na ślub kościelny Warszawa

6.Czas pracy w dniu ślubu

Dowiedzcie się czy Wasz fotograf pracuje w dniu ślubu 8, 10 czy 12h oraz czy dodatkowe godziny są płatne, a przede wszystkim ustalcie, czy wszystko, co chcecie mieć na zdjęciach zmieści się w ramach czasowych zawartych w ofercie.


7.Dopasowanie oferty do potrzeb

Nie zrażajcie się jeśli po otrzymaniu oferty nie znajdujecie idealnego pakietu dla siebie. Często są to propozycje (które z czegoś na pewno wynikają - zapytajcie o to!), a jeśli potrzebujecie modyfikacji zwykle da się ustalić jakąś wspólną wersję. Wielu fotografów w ofertach proponuje pakiety najczęściej wybierane przez ich pary, ale jest otwarta na tworzenie "zestawów usług" w zależności od zapotrzebowania Pary Młodej.


Zabytkowy ogórek do ślubu | Fotografia ślubna Warszawa
Fotografia ślubna Warszawa

8.Umowa

Nie zapomnijcie, by w umowie zawarte były wszystkie ważne informacje:

-kto z kim tę umowę zawiera?

-na jaki termin?

-jaki będzie czas pracy fotografa?

-kiedy dostaniecie zdjęcia?

-w jakiej ilości?

-w jakiej formie (pendrive/ galeria/ albumy/ odbitki?)?

-jak wygląda harmonogram płatności?

-jak wyglądają warunki ewentualnej rezygnacji?

I tak, ZAWSZE powinniście podpisać umowę, a fotograf powinien mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Możecie także zapytać czy w przypadku cofnięcia zgody na publikację Waszych zdjęć w portfolio fotografa przewidział on jakieś kary umowne (nie jest to do końca zgodne z prawem, ale czasami zdarzają się takie zapisy).Fotografia ślubna Warszawa | Ślub w plenerze

9.Opinie

Jedną z kluczowych kwestii są też wg mnie po prostu opinie par, które już usług tego fotografa skorzystały. Najłatwiej dostępne i najbardziej wiarygodne są wg mnie te na facebooku (gdzie widzisz od razu profil osoby dodającej tę opinię i możesz zweryfikować jej autentyczność oraz wysłać wiadomość). Im więcej pary piszą tym lepiej - więcej się dowiecie, a taka opinia zawsze będzie bardziej rzetelna niż "Polecam tego allegrowicza" ;).


10.Spotkanie

Punkt ostatni, ale tak naprawdę najważniejszy - jeśli tylko to możliwe, spotkajcie się!

To rozwieje wasze wątpliwości. Jeśli po wstępnej selekcji internetowej macie wciąż kilku kandydatów - koniecznie poświęćcie czas na spotkanie choćby przy kawie i albumie, żeby wiedzieć kto spotka się z Wami w tym wyjątkowym dniu. Czy będzie to sztywny pan fotograf? Czy może przyjacielska, bratnia dusza, która rozładuje emocje i wyzwoli w Was to, co najlepsze? Przed kim łatwiej Wam będzie swobodnie i bez napięcia przeżywać ten cudowny czas? Pamiętajcie, fotograf będzie blisko przez dużą część dnia. Powinien być pomocny i sympatyczny, a kiedy trzeba niezauważalny! :)fotografka na ślub Warszawa
Fotografka na Wasz ślub | Warszawa

A teraz "off you go"! Przeglądajcie portfolia, porównujcie oferty i nawiązujcie bliższy kontakt niż tylko "ile to kosztuje?". Zdjęcia mają z Wami zostać na lata!

Tak na prawdę za rok czy dwa nikt nie będzie pamiętał jak pyszne były dania i czy sety muzyczne były odpowiedniej długości. Wszyscy jednak zapamiętają to, co znalazło się na zdjęciach. Nie pozwólcie, by Wasza najpiękniejsza pamiątka była przypadkowa lub mniej warta niż chociażby tort ;).


Powodzenia w przygotowaniach!

Ola

Fotografka z ogromną miłością do ślubów :)

コメント


bottom of page